Kuzhina me proteina vegane për fillestarët (Paperback)

Kuzhina me proteina vegane për fillestarët By Nora Saraçi Cover Image

Kuzhina me proteina vegane për fillestarët (Paperback)

$41.99


Ships quickly (1-7 days)
(This book cannot be returned.)

Ushqimi me baz bimore sht n rritje p r faktor t sh ndet sor dhe mjedisor . Disa studime k rkimore lidhin dietat vegane me proteina t larta me mbrojtje m t mir kund r's mundjeve t zemr's dhe kancerit. Megjithat , nuk keni nevoj t lini t r sisht mishin p r t shijuar p rfitimet sh ndet sore dhe mjedisore t nj plani diete vegane.


Soja, bishtajat dhe arrat p rfshijn p rb r's t till si fibra t tretshme, sterole bimore dhe yndyrna t sh ndetshme, t cilat n vetvete ulin kolesterolin dhe konsumimi i k tyre ushqimeve z vend son mishin (dhe yndyr n e hidrogjenizuar) q p rndryshe do t konsumonit. Nd rsa ky reduktim mund t duket modest, kur kombinohet r nia prej rreth 4 p r qind n secilin nga tre sh nuesit, ndikimi sht mjaft i konsideruesh m.


N se jeni vegan dhe d shironi t rrisni konsumin e proteinave, ose thjesht jeni kurioz se si t konsumoni nivele t mjaftueshme proteinash n nj plan diete vegane kryesisht pa mish, ky lib r do t'ju ndihmoj shum .


Proteinat zakonisht quhen "blloqe strukturore" t gjallesave. Trupat tan i zb rthejn ato n pjes t p rb r se t tyre "aminoacide" dhe i ribashkojn ato n metoda t panum rta thelb sore p r t rregulluar sistemet e trupit ton dhe p r t na furnizuar me forc .

K rkesat tona p r proteina varen kryesisht nga pesha e trupit ton , duke marr parasysh edhe nivelin e aktivitetit ton . Sa m aktiv t jeni; aq m shum proteina mund t'ju duhet. Megjithat , ne kemi nevoj p r 0,6 deri n 0,8 gram proteina p r kilogram t pesh's trupore n baz .


K to receta kan jo m shum se 15 gram karbohidrate p r vakt dhe nj konsum kalorike ditore q rri rreth 1500. Do t gjeni gjithashtu receta q ju inkurajojn t hani ato perime dhe fruta t sh ndetshme, t pakt n pes n dit . Dhe kryesisht, do t gjeni proteina me cil si t lart - 3 deri n 4 ons mish t kuq pa dhjam , t gatuar dhe deri n 6 ons peshk p r vakt.

Si nj bonus, k to receta jan t lehta p r t'u p rgatitur dhe shijojn jasht zakonisht t mir

Product Details ISBN: 9781835316900
ISBN-10: 1835316905
Publisher: Nora Saraci
Publication Date: July 20th, 2023
Pages: 230
Language: Albanian